Dni dziedzictwa polsko-czeskiego pogranicza w Prudniku

Dyrektor Muzeum Ziemi Prudnickiej i Burmistrz Miasta Zlaté Hory zapraszają na Dni dziedzictwa polsko-czeskiego pogranicza w Prudniku.

W programie:

• 6.11.2022, godz. 13:00 – uroczyste odsłonięcie miniatur z brązu kościoła ewangelickiego, kościoła Kapucynów i synagogi. Skwer przy hali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego w Prudniku,
  • 9.11.2022, godz. 17:00 – „Rzeźbiarz Paul Stadler (1875 - 1955)” - prelekcja Mariana Čepa z Muzeum w Zlatych Horach. Centrum Tradycji Tkackich, ul. Królowej Jadwigi 23 w Prudniku,
  • 28.12.2022, godz. 18:00 – promocja publikacji „Prudnik: jedno miasto – trzy wyznania” połączona z prelekcją Marcina Husaka, Janusza Stolarczyka i Sebastiana Mikulca z Muzeum Ziemi Prudnickiej. Centrum Tradycji Tkackich, ul. Królowej Jadwigi 23 w Prudniku.

Patronat honorowy:

• Burmistrz Prudnika

Dzięki współpracy Muzeum Ziemi Prudnickiej i Miasta Zlaté Hory w przestrzeni miejskiej Prudnika pojawią się trzy miniatury świątyń: synagogi, kościoła ewangelickiego i kościoła kapucynów – trzech budowli, które nie przetrwały do czasów obecnych. Wykonawcą miniatur w postaci odlewów z brązu zamocowanych do kamiennych postumentów jest Piotr Makała – artysta z wrocławskiej Wytwórni Rzeźby. Uroczyste odsłonięcie nastąpi w niedzielę 6 listopada 2022 r. o godz. 13:00 na skwerze przy hali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego w Prudniku (zbieg ulic Kościuszki i Gimnazjalnej).

Także po stronie czeskiej realizowane będą działania związane z promocją dziedzictwa kulturowego pogranicza. W ramach wspólnego projektu poddano konserwacji i renowacji zabytkową rzeźbę autorstwa dyplomowanego artysty rzeźbiarza Paula Stadlera. Przedstawiający chłopca posąg z I połowy XX w. z beżowego piaskowca, po pracach konserwatorskich będzie prezentowany w Městské muzeum Zlaté Hory. Figura była pierwotnie ustawiona w holu lub atrium miejscowego sanatorium. Więcej o postaci i twórczości Paula Stadlera (1875 - 1955) będzie się można dowiedzieć na otwartej prelekcji Mariana Čepa z Muzeum w Zlatych Horach. Spotkanie odbędzie się w środę 9 listopada 2022 r. o godz. 17:00 w Centrum Tradycji Tkackich, ul. Królowej Jadwigi 23 w Prudniku.

Podsumowaniem polsko-czeskiego przedsięwzięcia będzie promocja publikacji „Prudnik: jedno miasto – trzy wyznania” połączona z otwartą prelekcją Marcina Husaka, Janusza Stolarczyka i Sebastiana Mikulca z Muzeum Ziemi Prudnickiej. Spotkanie odbędzie się we wtorek 28 grudnia 2022 r. o godz. 18:00 w Centrum Tradycji Tkackich, ul. Królowej Jadwigi 23 w Prudniku.

Projekt pn. „Nieutracone bogactwo kulturowe polsko-czeskiego pogranicza” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Pradziad. Przekraczamy granice.

Publikacja: Środa, 26 października 2022r. godz.:07:37.