Europejski stół

Konsul Honorowy Republiki Czeskiej w Opolu oraz Burmistrz Prudnika zapraszają na wernisaż wystawy pt. „EUROPEJSKI STÓŁ – prezentacja kieliszków symbolizujących państwa członkowskie UE”.

Czwartek 10 listopada 2022 r. godz. 18:00

Galeria Sztuki Hanny Bakuły „No Ba!”, Rynek 2 w Prudniku

Produkcja szkła zdecydowanie należy do wspólnego i wciąż żywego dziedzictwa kulturowego Europy. W krajach Unii Europejskiej nadal istnieją zakłady, które wytwarzają szkło formowane ręcznie, stale doskonalące kunszt artystyczny przekazywany z pokolenia na pokolenie. Republika Czeska wyróżnia się wielością rzemieślniczych hut i warsztatów szklarskich oraz zróżnicowaniem technik produkcji szkła. Tylko na terenie obecnego Kraju Libereckiego działa kilkaset firm.

Dlatego uzasadnione jest promowanie czeskich tradycji szklarskich przy okazji Prezydencji Republiki Czeskiej w Radzie Unii Europejskiej w 2022 roku. Tematem przewodnim prezentacji tradycji szklarskich są kieliszki jako alegoria przyjaźni i komunikacji, podstawowych wartości, na których opiera się Unia Europejska. Ponadto czy istnieje lepszy materiał, który symbolizowałby Unię Europejską, niż szkło? Twardy i delikatny jednocześnie?

Wystawę można oglądać do 7 grudnia 2022 r.

Publikacja: Piątek, 21 października 2022r. godz.:09:23.