Wieża Woka

Informacja:

Po sprawdzeniu pod względem budowlanym Wieży Woka stwierdzono konieczność wymiany części drewnianych elementów klatki schodowej, w tym również elementów konstrukcyjnych.
Stwierdzone nieprawidłowości wpływają bezpośrednio na bezpieczeństwo użytkowania obiektu, dlatego udostępnianie go do momentu wykonania niezbędnych prac naprawczych jest niemożliwe. W związku z powyższym Wieża Woka będzie zamknięta do odwołania.

 

Wieża Woka - pozostałość po XIII wiecznym zamku jest najstarszym zabytkiem Prudnika i jednym z najstarszych tego typu obiektów w Polsce. Decyzję o budowie twierdzy podjął w 1255 r. Wok z Rosenberga, przez co zabytek nosi dziś nazwę nawiązującą do swojego założyciela. W przeszłości ta cylindryczna budowla w czasie zagrożenia zamku pełniła funkcję miejsca ostatecznej obronny, a grube ściany i wejście do wnętrza wieży na wysokości 12,5 m czyniły z niej miejsce nie do zdobycia. W 1806 pożar strawił zamek oszczędzając jedynie kamienną wieżę obronną, która w krótkim czasie stała się jedynym widocznym śladem po warownej budowli.

W 2009 r. dzięki inwestycji Gminy Prudnik Wieża Woka została gruntownie odrestaurowana i pełni rolę punktu widokowego. Obecnie wieża liczy 41 m wysokości i jest przykryta gontowym dachem, a za sprawą dobudowanej hurdycji zwiedzający mają możliwość podziwiania pięknej panoramy miasta i Gór Opawskich.

Muzeum Ziemi Prudnickiej zajmuje się udostępnianiem zabytkowego obiektu.

Wieża Woka
Plac Zamkowy
48-200 Prudnik
tel. +48 77 406 80 60