Rewitalizacja dwóch wież: Małej oraz Katowskiej Muzeum Ziemi Prudnickiej w Prudniku

Dla części prudniczan i turystów, którzy byli przyzwyczajeni do dawnego wyglądu, nowy wizerunek wież może być sporym zaskoczeniem, albowiem remont nie oznaczał tylko poprawy ich wyglądu (takiego wyglądu, do jakiego przywykliśmy), ale w przypadku Wieży Katowskiej zakończył się zupełnie nowym wyglądem wieży. Wieża Katowska została podniesiona, na zwieńczeniu otrzymała blankowanie (krenelaż) oraz hełm szpiczasty. Jednocześnie wieża ta jest udostępniana zwiedzającym. Na szczycie znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Prudnika. Nie zmieniła się w swoim wyglądzie natomiast Mała Wieża, w której wykonano nową więźbę dachową i pokrycie dachu oraz uzupełniono brakujące i mocno uszkodzone upływem czasu cegły. 

Autorem projektu rewitalizacji zespołu zabytkowych budynków Muzeum Ziemi Prudnickiej w Prudniku jest wrocławski architekt, dr Maciej Małachowicz. Remont obu wież jest kolejnym etapem całości inwestycji, prowadzonej przez Gminę Prudnik. Celem przedsięwzięcia, a tym bardziej widocznego aktualnie etapu projektu, jest odtworzenie i przywrócenie średniowiecznego charakteru obu wież. Trzeba podkreślić, że widoczne do niedawna w panoramie Prudnika wieże, były na przestrzeni wieków wielokrotnie przebudowywane, przez co zatraciły swoją pierwotną, średniowieczną postać. Ostatnia, znacząca przebudowa, której efekty widzieliśmy jeszcze nie tak dawno, miała miejsce na początku XX wieku, kiedy to przystosowano obiekt na potrzeby schroniska młodzieżowego. Zatem warto, śladami Wieży Woka, powrócić do średniowiecznych korzeni…

Środki na realizację inwestycji rewitalizacji wież Muzeum Ziemi Prudnickiej zostały zabezpieczone w budżecie Gminy Prudnik.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Obraz:

Obraz: