Terapia przez sztukę

Sztuka ? dziedzina kultury stanowiąca zbiór wartości i reguł promujących określone wartości estetyczne i artystyczne. Jest ona swego rodzaju dialogiem między twórcą a odbiorcą, prowokuje do twórczego myślenia, interpretacji i empatii. Wszystko to ma ogromne znaczenie w kształtowaniu człowieka, zarówno zdrowego jak i z niepełnosprawnością.

Wyzwaniem i wielką szansą jest przybliżanie sztuki osobom, które postrzegają i odbierają rzeczywistość w inny sposób niż przeciętny człowiek. Jednym ze sposobów przyswajania kultury przez niepełnosprawnych jest arteterapia, czyli terapia poprzez sztukę. Metodę tę wykorzystano w ramach współpracy między Specjalnym Ośrodkiem Szkolno ? Wychowawczym w Prudniku a Muzeum Ziemi Prudnickiej. Realizując podobne cele obie instytucje po raz kolejny podjęły wspólne przedsięwzięcie organizując warsztaty plastyczne dla uczniów Trzyletniej Szkoły Przysposabiającej do Pracy w SOSW. Pretekstem do działania była wystawa Eugeniusza Gerlacha pt. ?Ekspresja Kolor Linia? prezentowana w prudnickim muzeum. Podopieczni SOSW stosując arteterapię mieli okazję sprawdzić się w podwójnej roli: jako odbiorca sztuki i jako jej twórca. Ponieważ zajęcia inspirowane były bieżącą wystawą malarską prezentowaną w Muzeum warsztaty odbyły się w Arsenale. Po obejrzeniu obrazów artysty uczniowie wybierali jedną z prac i jak najbardziej kreatywnie starali się odwzorować ją na własnej kartce. Dodatkową inspiracją był w tle podkład muzyczny - etniczna muzyka świata i muzyka klasyczna.

Dzięki zajęciom uczniowie mieli możliwość udziału w życiu społecznym i kulturalnym Prudnika, jednocześnie rozwijali swoją kreatywność i wyobraźnię, doskonalili sprawność manualną i percepcję wzrokową. Warsztaty miały również aspekt wychowawczy i społeczny, ponieważ kształtowały umiejętności właściwego zachowania się w miejscach publicznych oraz uczyły współpracy i nawiązywania kontaktów z innymi osobami. Najważniejszym osiągnięciem terapii jest jednak możliwość wyrażania samego siebie poprzez sztukę.

Dowodem na to, że arteterapia jest doskonałą metodą uruchamiania wyobraźni osób niepełnosprawnych jest niedawna wystawa podopiecznych SOSW w Prudniku pt. ?Tylko sześć pór roku?, która miała miejsce w Muzeum Ziemi Prudnickiej w marcu i kwietniu bieżącego roku. Ekspozycja ponad 200 prac uczniów udowadniała, że sztuka rozwija i łączy zdrowych i niepełnosprawnych, twórców oraz odbiorców.

Anna Licznar
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Prudniku
Marcin Wiśniewski
Muzeum Ziemi Prudnickiej.

Publikacja: Czwartek, 23 maja 2013r. godz.:15:03.