Terra Nova ? wystawa Piotra Romińskiego

Muzeum Ziemi Prudnickiej w Prudniku serdecznie zaprasza na wystawę niecodziennych prac ceramicznych wykonanych przez artystę z Wrocławia Piotra Romińskiego. Wernisaż wystawy odbędzie się 15 lutego 2013 r. o godz. 18:00 w Arsenale przy ul. Bolesława Chrobrego 5 w Prudniku.

Artysta urodził się w 1967r. w Nysie. W 1996r. ukończył studia na Wydziale Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, uzyskując dyplom w pracowni prof. Ireny Lipskiej ? Zworskiej, uzupełniony o kwalifikacje z zakresu konserwacji ceramiki w pracowni prof. Stanisława Szyby.

Obecnie pracuje w macierzystej uczelni w Katedrze Restauracji i Rekonstrukcji Ceramiki i Szkła. Zajmuje się ceramiką unikatową, rysunkiem, konserwacją obiektów ceramicznych, odtwarza dawne sposoby wypału ceramiki, między innymi piec raku, piec papierowy, piec węgierski, oraz odtwarzaniem zapomnianych technik ceramicznych.

Brał udział w ponad 100 wystawach w kraju i za granicą, oraz 14 indywidualnych. Prace artysty znajdują się w zbiorach muzealnych i prywatnych w Polsce i poza jej granicami. Za osiągnięcia naukowe otrzymał stypendium Fundacji Tygodnika ?Polityka? za rok 2004- akcja ?Zostańcie z nami? i jako pierwszy w historii wrocławskiej ASP wszedł do grona laureatów konkursu. Wystawa pt. ?Terra nova? zawiera część dojrzałego dorobku artystycznego Piotra Romińskiego pełnego ciekawych kreacji.

Te proste formy, ale tylko z pozoru, wykreowane przez artystę są efektem twórczej siły umysłu. Na wystawie widz znajdzie się w bardzo uporządkowanej przestrzeni pełnej abstrakcji, ale jednocześnie bliskiej naturze. Ceramiczne rzeźby o geometrycznych kształtach i szorstkiej fakturze są niezwykle dekoracyjne i efektowne, symbolizujące dążenie człowieka do doskonałości ?Chęć człowieka do ciągłego dążenia do ideału ? ciągły pęd ku górze, żeby zajść coraz dalej,
wyżej ? (cykle ?Terra?, ?Droga?, ?Miasto?).

Piotra Romińskiego będziemy gościć w muzeum po raz drugi. Pierwsza wystawa prac artysty prezentowana była w 2006 roku.

Publikacja: Czwartek, 31 stycznia 2013r. godz.:11:48.