Przyjaźń Maxa Pinkusa i Gerhrta Hauptmanna ? nowa ekspozycja

W dniu 3 grudnia 2012 roku w Centrum Tradycji Tkackich odbyło się spotkanie pt. ?Sto lat Nobla dla Gerharta Hauptmanna przyjaciela prudnickiego fabrykanta i bibliofila Maxa Pinkusa? upamiętniające okrągły jubileusz uhonorowania prestiżowym wyróżnieniem pisarza z Jagniątkowa ,150. rocznicę jego urodzin, a przede wszystkim związki noblisty z Prudnikiem.

W tematykę spotkania dość licznie przybyłych gości wprowadziła Anna Ślesik, przypominając o związanych z pisarzem rocznicach przypadających na 2012 rok, okrzyknięty ?Rokiem Hauptmannowskim?. Ważnym z punktu widzenia Prudniczan wydarzeniem był obchodzony w tym roku jubileusz dziewięćdziesięciolecia rozpoczęcia rzeczywistej przyjaźni pomiędzy Hauptmannem i Pinkusem, a także 155. urodziny prudnickiego mecenasa kultury, które zbiegły się z dniem spotkania.

Podczas prelekcji wzbogaconej o multimedialną prezentację Marcin Domino przedstawił życie i twórczość Gerharta Hauptmanna oraz sylwetkę Maxa Pinkusa ze szczególnym uwzględnieniem:

  • tła historycznego powstania najsłynniejszego dzieła pisarza, dramatu ?Tkacze?,
  • bibliofilskich pasji fabrykanta i powstałej na ich podstawie ?Biblioteki Śląskiej?,
  • początków znajomości obu wielkich postaci śląskiej i europejskiej kultury,
  • implikacji literackich (wejście Maxa Pinkusa do hauptmannowskich dzieł) podyktowanych przyjacielskimi relacjami.

Wykład na temat noblisty i ?królewskiego Żyda? oraz ich przyjaźni zainspirował publiczność do ożywionej dyskusji. Wiele osób wyraziło potrzebę kontynuowania pracy nad tematem, który wpisując się w historię Prudnika wybiega zasięgiem daleko poza obszar miasta, regionu, czy nawet kraju.

Ostatnim punktem wieczoru było zwiedzanie nowo otwartej sypialni Maxa Pinkusa bogatej w fotografie autora ?Tkaczy?, udostępnione dzięki uprzejmości Muzeum Miejskiego ?Domu Gerharta Hauptmanna? w Jeleniej Górze ? Jagniątkowie oraz oddziału Muzeum Karkonowskiego w Jeleniej Górze ?Domu Carla i Gerharta Hauptmannów? w Szklarskiej Porębie.

Prudnicki fabrykant jako wielki miłośnik twórczości pisarza z Jagniątkowa posiadał w swej willi przy ul. Nyskiej w Prudniku bogatą kolekcję jego portretów. Spora ich część znajdowała się właśnie w sypialni.

Dla niektórych z gości grudniowe spotkanie stanowiło również świetną okazję do zapoznania się z całością poświęconej dziejom prudnickiego przemysłu tekstylnego ekspozycji, której oficjalne otwarcie miało miejsce w październiku 2012 roku.

Publikacja: Czwartek, 6 grudnia 2012r. godz.:15:08.

Inne aktualności dodane w tym samym czasie:

Powrót do wyboru aktualności