„Wszystko jest, tylko ludzi nie ma..." - wejściówki

AKTUALIZACJA:

W związku z trudnościami wywołanymi pandemią zmuszeni jesteśmy do zmiany formuły promocji książki pt. „Wszystko jest, tylko ludzi nie ma. Przesiedlenia w latach 1945-1947 we wspomnieniach mieszkańców Ziemi Prudnickiej”.

Bez zmiany terminu, za okazaniem wejściówki lub zaproszenia, publikację będzie można odebrać 27 stycznia 2022 r. w godz. 19:00 – 20:00 w prudnickim kinie „Diana” przy ulicy Mickiewicza 1.

Spotkanie z autorami książki odbędzie się jednak 15 lutego 2022 r. o godz. 18:00 w prudnickim kinie „Diana” przy ulicy Mickiewicza 1. Osoby, które nie odebrały wcześniej publikacji, będą miały wtedy taką możliwość.

Długo oczekiwana publikacja Muzeum Ziemi Prudnickiej wydana staraniem Stowarzyszenia „Odnowa Wsi Biedrzychowice” dotrze do szerokiej publiczności w czwartek 27 stycznia 2022 roku. Promocja rozpocznie się o godzinie 19.00 w prudnickim kinie „Diana” na ulicy Mickiewicza 1. Z zastrzeżeniem, że powracająca fala pandemii nie zakłóci zaplanowanych działań. Z tego powodu wprowadziliśmy uprawniające do udziału w tej uroczystości i otrzymania bezpłatnego egzemplarza książki wejściówki, które będą dostępne w Muzeum Ziemi Prudnickiej od dnia 12 stycznia br. w godzinach otwarcia placówki.

Książka zawiera opracowanie ponad czterdziestu wspomnień przesiedleńców przekazanych z perspektywy dzieci. Większość z nich dotarła w formie ustnej – tylko kilka zostało przez autorów spisanych lub pochodzi od osób w wieku młodzieńczym.
Prof. dr hab. Danuta Kisielewicz w recenzji wydawniczej napisała m.in.: „[…] wspomnienia ukazują historię przesiedleńców  —  zarówno z ziemi utraconej, jak i nowej małej ojczyzny, w której przyszło im żyć. Przywołują pamięć o tych, którzy stracili życie, pokazują, w jaki sposób ich […] doświadczenia życiowe wpłynęły na kształtowanie współczesnego krajobrazu kulturowego powiatu prudnickiego […] i stanowią cenne źródło wiedzy historycznej  i społecznej. […] Wojna jest tragedią nie tyko jednego narodu, lecz wielu. Cierpienia nie da się wartościować. Wspólne doświadczenia zbliżały ludzi, którzy potrafili sobie pomagać, żyć w zgodzie, cieszyć się pokojem i dbać o niego jak o własne życie. Opowiedziane historie uczą pokory i szacunku wobec ludzkich doświadczeń.”

Zachęcamy do zapoznania się z relacjami świadków trudnych czasów przywołujących wiele nieznanych szerzej faktów, szczegółów i opinii o tym, co działo się w naszej małej ojczyźnie wcale nie tak dawno.
Książka została wydana w ramach zadania publicznego „Wspomnienia. Ziemia Prudnicka w latach 1945-1947” dofinansowanego ze środków Samorządu Województwa Opolskiego.

Organizatorami wydarzenia są: Stowarzyszenie „Odnowa Wsi Biedrzychowice”, Muzeum Ziemi Prudnickiej oraz Prudnicki Ośrodek Kultury.

Patroni medialni: Radio Opole, Tygodnik Prudnicki, Prudnik24

Publikacja: Środa, 5 stycznia 2022r. godz.:10:17.