Pieśni Bezscenne - warsztaty z pieśni ludowych ze Śląska Opolskiego

1 czerwca w Centrum Tradycji Tkackich odbyły się warsztaty śpiewacze dla dzieci z tradycyjnych pieśni ludowych naszego regionu. Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 4 nie tylko poznawali pieśni ludowe, ale w ramach zajęć musieli wykazać się sporą aktywnością ruchową.  Pomysłodawczynią i realizatorką przedsięwzięcia jest Pani  Iwona Wylęgała - etnolog i etnomuzykolog.

Projekt  "Pieśni Bezscenne" realizowany jest w ramach stypendium przyznanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

O projekcie

"Pieśni Bezscenne" to przedsięwzięcie badawczo-edukacyjne z tematyki tradycyjnych pieśni ludowych w woj. opolskim. Obejmuje badania terenowe zmierzające do udokumentowania oraz określenia stanu zachowania i przemian tej tradycyjnej części dziedzictwa kulturowego ludności autochtonicznej oraz napływowej. Materiał pozyskany podczas badań oraz pracy z nagraniami archiwalnymi zgromadzonymi przez Muzeum Śląska Opolskiego stanie się kanwą do opracowania działań edukacyjnych w formie lekcji muzealnych oraz warsztatów śpiewaczych pieśni ludowych skierowanych do dzieci, młodzieży oraz dorosłych. I tak: grupy dzieci z Opola będą mogły wybrać się na jedną z 10 przygotowanych lekcji a dorośli poznający pieśni ludowe na zajęciach w muzeum zaprezentować efekty swojej pracy podczas koncertu finałowego. Projekt zakłada również dotarcie z zajęciami także do mieszkańców mniejszych miejscowości województwa opolskiego, którzy nie mają możliwości skorzystać z oferty kulturalno-edukacyjnej Opola. Poza Opolem odbędzie się więc 10 godzinnych zajęć dla dzieci oraz 3 jednorazowe spotkania śpiewacze dla młodzieży i dorosłych. Oprócz udokumentowania zjawisk kultury muzycznej, efektem działań projektowych będą: prezentacja śpiewu tradycyjnego oraz publikacje tekstów o charakterze naukowym, a także popularnonaukowym w prasie oraz Internecie.

O autorce

Iwona Wylęgała - etnolog i etnomuzykolog. Specjalizuje się w śląskich pieśniach ludowych z Opolszczyzny zajmując się ich rekonstrukcją. Od ponad 4 lat prowadzi warsztaty śpiewu tradycyjnego w Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach. Od kilku lat prowadzi działalność koncertowo – edukacyjną w temacie pieśni ludowych. W Roku Kolberga 2014 wraz ze Stowarzyszeniem OPAK realizowała dofinansowany przez MKiDN projekt edukacyjny dla dzieci i dorosłych "Śpiewki i piosenki. Pieśni ludowe w tradycji i inspiracji.” 2015 r. to współpraca z opolską Fundacją "Na zmianę" polegająca na rejestrowaniu i opracowywaniu świadectw historii mówionej mieszkańców Prudnika i okolic zgodnie ze standardami Archiwów Społecznych. Z początkiem 2016 r. rozpoczęła realizację projektu "Pieśni Bezscenne" w ramach stypendium przyznanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt ten w partnerstwie z Muzeum Śląska Opolskiego łączy badania terenowe, działania edukacyjne oraz opracowywanie i udostępnianie nagrań archiwalnych ze zbiorów tego muzeum.

Więcej na:

http://piesnibezscenne.blogspot.com/

Foto Joanna Cebula

 

 

Obraz:

Publikacja: Niedziela, 5 czerwca 2016r. godz.:10:35.

Inne aktualności dodane w tym samym czasie:

Powrót do wyboru aktualności