Hubert Globisch ? malarstwo

Dyrektor Muzeum Ziemi Prudnickiej oraz Poczdamskie Stowarzyszenie Artystów /Potsdamer Kunstverein e.V./ zapraszają na otwarcie wystawy HUBERT GLOBISCH ? MALARSTWO.

Wernisaż odbędzie się 5 grudnia 2014 r. o godz. 18:00 w Arsenale przy ul. Bolesława Chrobrego 5 w Prudniku.

Wystawę można oglądać do 31 stycznia 2015 r.

Hubert Globisch urodził się 13. marca 1914 roku w Poczdamie jako syn księgarza i późniejszego urzędnika skarbowego Hugona Globischa (1883-1968) i gospodyni domowej Antonie zd. Heinisch (1882-1938). Po powołaniu ojca do wojska Hubert przebywał do 1919 r. z matką w Prudniku, gdzie mieszkali jego dziadkowie z obu stron. Mieszkali w domu rodzinnym matki na dzisiejszej ulicy Młyńskiej 14, dziadek Johann Heinisch był szewcem, śpiewał w chórze i był świetnym gawędziarzem. Z żoną Johanną troszczył się o wnuka i córkę. W pamięci Huberta pozostało na zawsze ?pięć szczęśliwych lat dzieciństwa? nacechowanych katolickim wychowaniem babci, artystycznym zacięciem dziadka oraz nadrzecznym krajobrazem Prudnika. Okazały się one jego ?domem?, z którym ?łączyły go tajemne więzy?.

Po powrocie do Poczdamu, w szkole, Hubert rysował i malował, w marcu 1933 r. wyraził na świadectwie maturalnym chęć zostania ?artystą malarzem?. Jednakże po maturze podjął naukę w zawodzie handlowca w Banku Niemieckim, gdzie do roku 1939 pracował jako zastępca głównego księgowego. Ożenił się w roku 1938 z Anneliese Heller (1916-1980), w podróż poślubną państwo młodzi wybrali się do Prudnika, a następnie zamieszkali na stałe w Poczdamie. Hubert pracował w Spółce Telewizyjnej Poczty Rzeszy w dziale planowania. Tę samą funkcję sprawował w Paryżu podczas służby wojskowej (1942-1944). Po zwolnieniu z wojska pracował w miejscowości Kleinmachnow pod Poczdamem w zakładzie badawczym Poczty Rzeszy.

Od maja 1945 r. pracował w urzędzie miejskim jako artysta malarz i poświęcił sie działalności artystycznej. W latach 60-tych pierwsze wystawy indywidualne i początek długoletnich przyjaźni z polską malarką i graficzką Marią Hiszpańską-Neumannową (1907-1980), a pod koniec dekady z poczdamską pedagog sztuki i artystką Suse Ahlgrimm (1920-2012), z ktorą ożenił się w roku 1983 (po śmierci pierwszej żony). W latach 70-tych odwiedzał regularnie Opolszczyznę. Stworzył cykl obrazów poświęcony powodzi z roku 1997.

Zmarł w Poczdamie 3.4.2004 r., jego grób znajduje się na cmentarzu Friedhof Goethestraße w Babelsbergu.

Od roku 2005 Poczdamskie Stowarzyszenie Artystów (Potsdamer Kunstverein e.V.) przechowuje, ukazuje i aranżuje artystyczną spuściznę malarza.

Publicznie dostępne zbiory w:

• Museum im Frey-Haus, Brandenburg
  • Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie
  • Museum Hoyerswerda
  • Potsdam Museum
  • Humboldt-Gymnasium, Potsdam
  • Museum Senftenberg
  • Staatliche Museen Berlin, Kupferstichkabinett
  • Staatliches Museum Schwerin
  • Stiftung Preußische Schlösser und Gärten Berlin-Brandenburg, Potsdam

Publikacja: Wtorek, 25 listopada 2014r. godz.:15:01.