Across the water

Muzeum Ziemi Prudnickiej serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy Marty Sienkiewicz (ASP Wrocław) w dniu 06.06.2014 r. o godz. 18.00 w Muzeum Ziemi Prudnickiej (Arsenał) przy ul. Bolesława Chrobrego 5 w Prudniku.

Marta Sienkiewicz urodziła się w 1967 roku we Wrocławiu.

W latach 1987-1993 studiowała na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Ceramiki i Szkła, na kierunku projektowanie szkła, w pracowni prof. Zbigniewa Horbowego.

Od 1993 roku była zatrudniona w macierzystej ASP w pracowni witraży jako technik.

Po obronie dyplomu w 1997 roku została przyjęta na stanowisko asystenta w pracowni witraży Ryszarda Więckowskiego.

Od 1992 do 2003 roku współpracowała z Ryszardem Więckowskim biorąc udział w realizacji licznych witraży świeckich i sakralnych oraz renowacji i konserwacji witraży zabytkowych.

W 2005 roku obroniła doktorat na Wydziale Ceramiki i Szkła prezentując 23 okna zaprojektowane i wykonane do kościoła pw. Matki Bożej Różańcowej w Radwanicach.

Zaprojektowała i wykonała liczne witraże i przeszklenia z użyciem metody fusingu (łączenie różnych gatunków szkła w wysokich temperaturach) do mieszkań prywatnych. Wzięła również udział w kilkunastu zbiorowych wystawach w kraju i za granicą prezentując własne prace niezależne.

Wystawa pt. ?Across the water? (Poprzez wodę) prezentuje prace witrażowe i szklane inspirowane wodą. Woda w kulturowej symbolice jest jednym z żywiołów. W Europie przeciwstawiana jest ogniowi, powietrzu i ziemi. Symbolizuje życie, płodność i oczyszczenie.

Zarówno kolorowe jak i matowe szkło, jakim posłużyła się artystka w swoich pracach, tworzą piękną ekspozycję, którą warto zobaczyć.

Anna Ślesik
Muzeum Ziemi Prudnickiej

Publikacja: Sobota, 31 maja 2014r. godz.:12:39.