Wystawa zaproszeń do wystaw i spotkań organizowanych w muzeum

Muzeum Ziemi Prudnickiej zaprasza na wystawę zaproszeń do wystaw i spotkań organizowanych w muzeum w latach 1999-2012 w poniedziałek 29 października 2012 r. o godz. 18:00 w Arsenale oraz do wieczornego zwiedzania muzeum i udziału w warsztatach pieczenia toruńskich pierników.

DZIAŁALNOŚĆ MUZEUM ZIEMI PRUDNICKIEJ
-instytucji kultury Gminy Prudnik-
w latach 1999 ? 2012

W 1999 r. po przeprowadzeniu inwentaryzacji i uporządkowaniu zbiorów rozpoczęto remont sal wystawowych ze zmianą oraz rozszerzeniem dotychczasowych ekspozycji . Cennym efektem rozbudowy muzeum prowadzonej w latach 2001-2003( kontrakt woj. opolskiego na kwotę 380 000 zł ) jest powrót do dawnego zamkniętego układu urbanistycznego z atrakcyjnym przeszklonym dziedzińcem oraz wejściem od strony skarpy i średniowiecznych baszt.

Wielką poprawę warunków pracy i bezpieczeństwa uzyskano poprzez zmianę wewnętrznej komunikacji, remont stropów, montaż hydrantów, budowę nowych pomieszczeń sanitarnych i magazynowych, instalacji p.poż. i alarmowej, częściowej wymiany oświetlania i instalacji elektrycznej. W wyniku adaptacji i rozbudowy uzyskano 11 dodatkowych sal wystawowych, sklepik, warsztat i pracownię a widok na zabytkowy Arsenał poprawiono poprzez obniżenie ogrodzenia i osłonięcie go żywopłotem.

W 2010 r .muzeum rozpoczęło realizację wystaw i warsztatów w drugim obiekcie -Centrum Tradycji Tkackich- z utworzeniem stałej ekspozycji dot. historii prudnickiej fabryki tekstylnej w oparciu o archiwalia pozyskane z ZPB ?Frotex?.

W obu obiektach w okresie 1999-2012 muzeum zorganizowało 170 wystaw, 145 spotkań i koncertów, wydało 4 książki i 6 zeszytów a muzealne zbiory powiększyły się, głównie w wyniku darowizn, o 600 zabytków, 14 157 pomocy muzealnych, 1 085 książek, 1 465 wydawnictw, 81 dzieł sztuki współczesnej. Od trzech lat udostępniamy do zwiedzania zamkową wieżę Woka. Dotacja Gminy Prudnik w 2000 r. wyniosła 169 448 zł a w 2012r. 371 469 zł. Projekty muzeum były wspierane finansowo również przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, Euroregion Pradziad, Powiatowy Urząd Pracy, FWPN. W 2006 r. Muzeum Ziemi Prudnickiej zostało odznaczone Srebrnym Laurem Kompetencji i Przedsiębiorczości OIG.

Z podziękowaniem i wyrazami uznania dla wszystkich , którzy swoją pracą, darami i dobrymi radami oraz życzliwą obecnością wspierali działalność Muzeum Ziemi Prudnickiej
Urszula Rzepiela
dyrektor Muzeum Ziemi Prudnickiej w okresie IV 1999-X 2012

Publikacja: Wtorek, 23 października 2012r. godz.:07:53.