Rzeczywistość obozowa na przykładzie losów Wacława Surowieckiego

Zapraszamy do oglądania wystawy czasowej „Tu są żywi, ale już umarli. Rzeczywistość obozowa na przykładzie losów Wacława Surowieckiego”.

Ze względu na wybuch epidemii w 2020 r. wystawę czasową zawiesiliśmy wkrótce po wernisażu. Od 5 lutego 2021 r. ponownie udostępniamy ją zwiedzającym.  

Arsenał przy ul. Bolesława Chrobrego 5 w Prudniku

W związku z reżimem sanitarnym (limit 1 os./15m2) ekspozycję może jednocześnie oglądać pięć osób.

Wystawę ze zbiorów Marii Leniar – córki Wacława Surowieckiego – będzie można oglądać do 26 marca 2021 r.

W 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz-Birkenau Muzeum Ziemi Prudnickiej oddaje hołd więźniom i ofiarom II wojny światowej poprzez wystawę „Tu są żywi, ale już umarli. Rzeczywistość obozowa na przykładzie losów Wacława Surowieckiego”,  mieszkańca powojennego Prudnika.

Obóz Auschwitz-Birkenau, będący symbolem hitlerowskiego systemu zagłady, jest jednym z wielu obozów na mapie ówczesnej Europy, które zostały oswobodzone w wyniku działań wojsk koalicji antyhitlerowskiej w 1945 roku. Prawda o fabrykach masowej zagłady wreszcie ujrzała światło dzienne.

Tytuł wystawy jest nieprzypadkowy – są nim słowa komendanta obozu w Dachau, wypowiadane wobec nowo przybyłych więźniów na pierwszym apelu. Mimo ogromnej liczby ofiar systemu totalitarnego oraz prób wymazywania całych społeczności z historii, pamięć o tych, którzy znaleźli się w obozach pracy i obozach zagłady podczas II wojny światowej nie przeminie, dopóki te osoby żyją! A żyją w naszej pamięci.

Obraz:

Publikacja: Czwartek, 4 lutego 2021r. godz.:15:28.

Inne aktualności dodane w tym samym czasie:

Powrót do wyboru aktualności