Rzeczywistość obozowa na przykładzie losów Wacława Surowieckiego

Dyrektor Muzeum Ziemi Prudnickiej zaprasza na otwarcie wystawy pt. „Tu są żywi, ale już umarli. Rzeczywistość obozowa na przykładzie losów Wacława Surowieckiego”.

Poniedziałek 27 stycznia 2020 r. godz. 18:00

Arsenał przy ul. Bolesława Chrobrego 5 w Prudniku

Wystawa ze zbiorów Marii Leniar - córki Wacława Surowieckiego

Ekspozycję będzie można oglądać do 30 czerwca 2020 r.

W 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz-Birkenau Muzeum Ziemi Prudnickiej oddaje hołd więźniom i ofiarom II wojny światowej poprzez wystawę „Tu są żywi, ale już umarli. Rzeczywistość obozowa na przykładzie losów Wacława Surowieckiego”,  mieszkańca powojennego Prudnika.

Obóz Auschwitz-Birkenau, będący symbolem hitlerowskiego systemu zagłady, jest jednym z wielu obozów na mapie ówczesnej Europy, które zostały oswobodzone w wyniku działań wojsk koalicji antyhitlerowskiej w 1945 roku. Prawda o fabrykach masowej zagłady wreszcie ujrzała światło dzienne.

Tytuł wystawy jest nieprzypadkowy – są nim słowa komendanta obozu w Dachau, wypowiadane wobec nowo przybyłych więźniów na pierwszym apelu. Mimo ogromnej liczby ofiar systemu totalitarnego oraz prób wymazywania całych społeczności z historii, pamięć o tych, którzy znaleźli się w obozach pracy i obozach zagłady podczas II wojny światowej nie przeminie, dopóki te osoby żyją! A żyją w naszej pamięci.

Obraz:

Publikacja: Czwartek, 9 stycznia 2020r. godz.:07:45.

Inne aktualności dodane w tym samym czasie:

Powrót do wyboru aktualności