Stanisław Szozda ? krótka historia wielkiego sukcesu

Za kilka dni nastąpi uroczyste otwarcie pierwszej w historii Muzeum Ziemi Prudnickiej wystawy o tematyce sportowej, która zostanie poświęcona znanemu na całym świecie znakomitemu kolarzowi, który w Prudniku rozpoczął swoją karierę sportową.

Stanisław Szozda niewątpliwie należy do grona wybitnych i utalentowanych kolarzy szosowych XX wieku. Jego pierwszym klubem był LZS Prudnik, gdzie los zetknął go ze wspaniałym fachowcem, trenerem Franciszkiem Surmińskim. W dalszej karierze był zawodnikiem Legii Warszawa, a w latach 1973 ? 79 LKS Ziemi Opolskiej. W kadrze narodowej jego pierwszym trenerem był zasłużony sportowiec Henryk Łasak.

Stanisław Szozda mając zaledwie dwadzieścia lat (w 1970 r.), razem z Edwardem Barcikiem, wywalczył pierwsze mistrzostwo Polski. Dwa lata później zdobył srebrny medal w wyścigu drużynowym na igrzyskach olimpijskich w Monachium, a 1976 roku powtórzył ten wynik na igrzyskach w Montrealu. W swoim dorobku posiada także medale i puchary z Mistrzostw Świata, z Wyścigu Dookoła Polski oraz z Wyścigu Pokoju w 1974 roku, którego był triumfatorem. Stanisław Szozda prezentował swoje możliwości i ogromny talent w wyścigach na całym świecie, gromadząc trofea z różnych jego zakątków.

Muzeum Ziemi Prudnickiej zaprasza 20 września na godz. 17:00 do Arsenału przy ul. Bolesława Chrobrego 5 na uroczyste otwarcie nowej wystawy stałej pt: ?Stanisław Szozda ? krótka historia wielkiego sukcesu?, na której będą prezentowane m. in. dwa srebrne medale z igrzysk olimpijskich w Monachium (1972) i Montrealu (1976), które z pewnością należą do jego największych osiągnięć. Będzie można zobaczyć także m. in.: medale z Mistrzostw Świata, puchary, pamiątki, koszulki i rowery, na których jeździł Stanisław Szozda.

Ewa Giemza
Muzeum Ziemi Prudnickiej
kurator wystawy

Publikacja: Poniedziałek, 15 września 2014r. godz.:12:55.